TeamVRB Results

2014 Team Results
Stay up to date with what our amazing team is accomplishing on the roads and trails, on the bike and even in triathlons!  What an amazing team!

Lacy 1st OA Lake Texoma 50Mile

Lacy 1st OA Lake Texoma 50Mile


February

Lacy Wilson – 1st Place Cross Timbers 50 Mile
Justin Busch – 3rd AG, Vail Winter Uphill

Paul 1st Place, Karen 3rd Place Spring Fever 1/2 Marathon

Paul 1st Place, Karen 3rd Place Spring Fever 1/2 Marathon

March
Paul Steinweg – 1st Place AG, Spring Fever 1/2 Marathon
Karen Seitz – 3rd Place AG,  Spring Fever 1/2 Marathon
Matt Larsen – 3rd Place Masters, Salida Run Through Time
Jamie Solberg – 5th AG, Salida Run Through Time

Mark at Desert Rats 50K

Mark at Desert Rats 50K

April
Jonathan Marsh – 1st Place OA,  Cheyenne Mtn
Nicole Clement – 1st Place OA, Cheyenne Mtn
Greg Ruckman – 1st Place Imperial Challenge
Mark Martin-Williams – 3rd Place OA/2nd Masters Desert Rats 50K
Dana Kracaw – 1st Place AG American River 50 Miler
Sharon McDowell-Larsen – 1st Place AG, Cheyenne Mtn 50K
Matt Larsen – 4th Place Masters, Cheyenne Mtn
Boston Marathon – Paul Steinweg, Sean McKelvie, Travis Trampe & Karen Seitz

Team at Greenland 50K, 25K and 8Mile

Team at Greenland 50K, 25K and 8Mile

May
Mark Martin-Williams – 2nd place Masters, Greenland 50K
Amy Sharpe Hume – 2nd Place AG, Greenland 8mile
Jonathan Marsh – 3rd Place AG, Greenland 25K
Sean McKelvie – 4th Place AG, Greenland 25K
Nicole Clement – 4th Place AG, Greenland 25K

Dana Kracaw – 1st Place AG, Jemez 50K
Sharon McDowell-Larsen – 1st Place AG, Lory St. Park Xterra
McKenna Douglas – 1st Place OA, Vail Valour
Justin Busch – 7th AG, Boneyard Boogie

Dana Kracaw - Big Horn 50 Miler

Dana Kracaw – Big Horn 50 Miler

June
Dana Kracaw – 3rd Place AG, Bighorn 50 Miler
Paul Steinweg – 2nd OA, Run the Rockies 1/2 Marathon & 1st Place OA, Summer Breeze 1/2 Marathon
Stephen Oppito – 1st AG, Run the Rockies 1/2 Marathon & 2nd AG, Summer Breeze 1/2 Marathon
Nicole Clement – 1st Place OA, Slacker 1/2 Marathon
McKenna Douglas – 3rd Place AG, Vail Hill Climb
Heather Jossi – 1st Place AG, Mt. Evans Ascent
Kristin Jossi-Zosel – 3rd Place AG, Mt. Evans Ascent
Brigid Coady – Completes 1ST 1/2 MARATHON

Sharon & Matt at Moab Alpine to Slick Rock 50 Miler

Sharon & Matt at Moab Alpine to Slick Rock 50 Miler

July
Sharon McDowell-Larsen – 1st Place AG, MAS 50 Miler
Matt Larsen – 4th Place Masters, MAS 50 Miler
Dana Kracaw – 2nd Place OA, Leadville Silver Rush 50 Miler
Jamie Solberg – 5th AG, Leadville Silver Rush 50 Miler
Sharon McDowell-Larsen – 1st OA, Frisco Triathlon
Nikki LaRochelle/Jenn Schapert – 3rd Place Women, Firecracker 50 Mt Bike Race
Greg Ruckman – Competes in Loon Mtn Running Championships